Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11607/2420
Title: Peyzaj bitkilerine ilişkin özgün bir veritabanı geliştirilmesi
Other Titles: Development of an original landscape plant data base
Authors: Esbah, Hayriye
Tunçay, A. Ayhan
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Keywords: Peyzaj Bitkileri
Veri Tabanı
Bilgisayar Teknolojisi
Programlama
Bitki Vt.
Landscape Plants
Database
Computer Technology
Programming
Issue Date: 2005
Publisher: Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi
Citation: Esbah, H., Tunçay, A. A. (2005). Peyzaj bitkilerine ilişkin özgün bir veritabanı geliştirilmesi. Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 2(2), 43-50.
Abstract: Peyzaj mimarları tasarımla ilgili diger disiplinlerden canlı bitki materyallerine tasarımları içinde yer vermeleri ile ayrılırlar. Farklı bitki türlerinin yer aldıgı bir peyzaj projesinde peyzaj mimarından beklenen, bitkilerin boyutları, ısık ve su gibi yetisme istekleri, estetik ve ekolojik islevleri gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak o alana en uygun bitkilendirmeyi yapmasıdır. Dolayısı ile mümkün oldugu kadar çok bitkiyi bütün özellikleri ile tanımak ve gerektiginde bazı sorgulamalar yaparak bir liste olusturabilmek çok önemlidir. Bilgisayar teknolojilerinin hayatımızın her asamasına girdigi su yıllarda, bu tip sorgulamalar bilgisayar ortamında olusturulacak bir veritabanı ile daha kapsamlı, etkili ve kolay sekilde yapılabilir. En temel açıklamasıyla bir veritabanı, bilgisayarda bilgilerin belirli bir mantıksal düzen içinde saklandıgı dosyalar kümesidir. Bu çalısmanın amacı peyzaj bitkilerine özgü bilgilerin saklandıgı, gösterildigi, sorgulanabildigi ve gerektigi durumlarda yeni bilgilerin girilebildigi bir bilgisayar programı yaratmaktır Çalısma veritabanı kullanıcı arayüzü programının gelistirilmesi ve bitkilere özgü bilgilerin veritabanına konulması basamaklarından olusmaktadır. Arastırma kapsamında olusturulan veritabanı ve bunun kullanıcı arayüzü programı (BitkiVt) egitim amaçlı kullanılabilecegi gibi peyzaj mimarlıgı çalısmalarının yürütüldügü kamu ve özel sektör uygulamalarında da kullanılabilir. Buna ek olarak özel zevk anlamında peyzaj bitkilerine ilgi duyan kisiler içinde bir basvuru kaynagıdır.
Landscape architects differ from the other design related disciplines by including plant materials in their design. On a landscape project with various plant materials, a landscape architect is expected to conduct the most proper planting scheme of a site by taking into account the different size, growing requirements such as light and irrigation, and aesthetic and ecological functions of plants. Accordingly, it is important to know as many plant materials as possible with their characteristics as well as to build a suitable plant list after conducting some inquiries. As computer technology involves in every aspect of our life, these types of inquiries would be done easily and more efficiently by a computer generated database. In its simplest explanation, a database is a set of files, where the information is stored with a certain rational organization,in the computer. The purpose of this work is to generate a computer program to store, display, inquire, and add new information - when necessary - about the landscape plants. This work consists of two steps: the development of database user interface program, and adding the plant information to database. The database and its user-interface program (BitkiVt) developed in this research could not only be used as an educational tool but also be utilized by public and private landscape sector. Additionally, it is also a reference material for those interested in landscape plants as a hobby.
URI: http://hdl.handle.net/11607/2420
Appears in Collections:2005 Cilt 2 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
hesbah.pdfMakale Dosyası179.27 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.