Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11607/2200
Title: Oyun, oyuncak ve çocuk
Other Titles: Play, toy and children
Authors: Egemen, Ayten
Yılmaz, Özge
Akil, İpek
TR174207
TR22148
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
Keywords: Çocuk Gelişimi
Oyun
Oyuncak
Child Development,
Play
Toys
Issue Date: 2004
Publisher: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi
Citation: Egemen, A., Yılmaz, Ö., Akil, İ. (2004). Oyun, oyuncak ve çocuk. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi,5(2),39-42.
Abstract: Oyun ve onun aracı oyuncak çocuğun hayatının önemli bir kısmını oluşturur; kişilik ve yeteneklerini geliştirmesine fırsat yaratarak onu erişkin dünyasına hazırlar. Gelişim basamaklarındaki ilerleyiş ile birlikte oyun ve oyuncak kavramında ve seçiminde de değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Çocukların sağlığından sorumlu anne babalar ve doktorlar için bu değişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini izlemek zorunludur.Bu nedenle oyun ve oyuncak kullanımını ayrıntılı olarak değerlendirebilmek önem kazanmaktadır. Bu derlemede oyun ve oyuncakların çocuk mental ve fizik sağlığına etkileri ve özellikle oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları özetlemeyi amaçladık.
Play and toys as its tools complement an important aspect of children's lives and prepare them to the adult world by allowing their personality and skills to improve. Preferences and meaning of different types of play and toys change as the child progresses on developmental steps. For parents and doctors responsible for the child's health, it is an obligation to confirm that this change occurs properly. Therefore it is essential to gain the ability to evaluate the use of toys and play in detail. In this review article, we aimed to summarize the effects of play and toys on mental and physical health of children and the important points about choice of toys.
URI: http://meandrosmedicaljournal.org/article_9569/Play-Toy-And-Children
http://hdl.handle.net/11607/2200
ISSN: 2149-9063
Appears in Collections:2004 Cilt 5 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
39-42.pdfMakale Dosyası61.97 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.