Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11607/1897
Title: Tek tarafli alar kartilaj yokluğu ve tedavi yaklaşimi: olgu sunumu
Other Titles: Symptomatic huge pericardial cyst: a case report
Authors: Kansu, Leyla
Aydın, Erdinç
TR137055
TR38284
Başkent Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı
Keywords: Burun Tıkanıklığı
Alar Kıkırdak Yokluğu
Kıkırdak Greft
Nasal Obstruction
Alar Cartilage Agenesis
Cartilage Gaft
Issue Date: 2013
Publisher: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi
Citation: Kansu, L., Aydın, E. (2013). Tek tarafli alar kartilaj yokluğu ve tedavi yaklaşimi: olgu sunumu. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 14(2), 31-34.
Abstract: Alar kıkırdaklar burnun alt 1/3 bölümünde yer alan kıkırdaklardır. Burnun uç kısmının desteği, şekli ve simetrisi bu kıkırdaklar tarafından sağlanmaktadır. Alar kıkırdakların şekli, büyüklüğü ve pozisyonu burun tipinin şeklini belirlediği gibi aynı zamanda burnun solunum fonksiyonunda da etkilidir Alar kıkırdakların büyüklük ve şekli kişiden kişiye farklılık gösterir. Fakat yokluğu oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle travma ve enfeksiyon gibi nedenlere bağlıdır. Burun alar kıkırdaklarının yokluğu hem estetik açıdan nazal tipte şekil bozukluğuna hem de solunum fonksiyon bozukluğu problemlerine neden olur. Bu çalışmada, 37 yaşında burun tıkanıklığı şikâyeti ile başvuran, açık teknik septorinoplasti ameliyatı sırasında sağ alar kıkırdak kısmi yokluğu tespit edilen bayan hasta sunulmuş ve alar kıkırdak yokluğunun tedavisi tartışılmıştır.
Alar cartilages are located in the lower 1/3 area of the nose. These cartilages are providing support, symmetry and contour to the nasal tip. The shape, size and position of alar cartilages are important both for the shape of the nasal tip and also for functional breathing. The size and shape of alar cartilages are different from person to person. But, congenital isolated absence of alar cartilage is seen very rarely. Trauma and infection are most common etiological causes. Alar cartilages agenesis of noses causes both aesthetic problems due to deformity of the nasal tip's shape and breathing functional problems. Here, we present a case of 37 year-old woman who has partial isolated right alar cartilage agenesis which has diagnosed at open technique septorhinoplasty; also the treatment of alar cartilages agenesis are discussed.
URI: http://meandrosmedicaljournal.org/article_9198/Symptomatic-Huge-Pericardial-Cyst-A-Case-Report
http://hdl.handle.net/11607/1897
ISSN: 2149-9063
Appears in Collections:2013 Cilt 14 Sayı 2

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
31-34.pdfMakale Dosyası1.74 MBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.